DuracellD384/392 1.5V Silver Oxide Watch/Electronic Button Cell Battery – 1pk (D384/392B)
Category:
Description
Duracell D384/392 Battery – 1 Piece Retail Card 45mAh Silver Oxide Button Cell The Duracell D384/392 is a silver oxide coin cell that is perfect for smaller around-the-house applications. Whether using it in a digital thermometer, laser pointer, or watch, the D384/392 is a trusted battery because of its high low self-discharge and stable output voltage. As a small and compact battery, the D384/392 is operable in any climate and will provide long-lasting power to your most precious devices. Notable Features » Great for watches, thermometers, and more » Cross reference with – 392, SR41W, SR41SW, SR4, SR736, S736E, V392, 392A, 92A, D392, 392, 192, GP392, L736, LR736, G3, G3A, V3GA, V36A, LR41, GP192, 384, D384, V384, SP384, 247D, 247, CX41, K, RW87, 280-13, SB-B1 » Long-lasting silver oxide chemistry and 45mAh design collection: 1.55V Batteries; product type: Batteries – Button/Coin Cell – Silver Oxide Item Details Brand Duracell SKU DURACELL-D384-392PK MPN DURACELL-D384-392PK UPC 041333148090 Size LR41 / 392 / 384 / SR41W Voltage 1.55 Battery Rechargeable No Capacity (mAh) 45 Chemistry Silver Oxide Shelf Life 3 Years Packaging Retail Packaging QTY Per Package 1 California Residents see Prop 65 WARNINGS Specifications Size LR41 / 392 / 384 / SR41W Voltage 1.55 Battery Rechargeable No Capacity (mAh) 45 Terminal Type Pressure Contact Integrated Charge Port No Equivalent Types 1134SO, 1135SO, 192, 384, 384/392, 392, AG3, AWI M06, AWI S13, AWI S22, Citizen 280-13, Citizen 280-18, D384/392, GP92A, KS392, LR41, RW47, SG3, SG3/192, SP384/392, SR/TR41W, SR41, SR41W, SR736, Seiko SB-A1, Seiko SB-B1, Seiko SB-D1, Timex K, V392 Unit Dimensions Height 0.14 in (4 mm) Diameter 0.31 in (8 mm) Weight 0.02 oz (1 g) Certifications & Transport Certifications/Standards ANSI Country Of Origin Switzerland HTS Code 85064010 Packaging/Shipping Dimensions Shipping Weight 0.01 lb Documents Data Sheet PSDS Additional Details Packaging Retail Packaging Warranty Battery Junction Warranty Return Po
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “DuracellD384/392 1.5V Silver Oxide Watch/Electronic Button Cell Battery – 1pk (D384/392B)”